Powrót do przeszłości? Tak, ale w innej formie. Brelok pistolet VIS legendarnym polskim powrócił. Kultowa broń z lat 30-stych jest znów w produkcji. I chodź przeznaczona jest wyłącznie dla wojska i służb mundurowych, my oferujemy dla Was miniaturową replikę pistoletu VIS 100 w postaci breloka. Tak jak Armia USA ma swoje Sig Sauery i Glocki, tak Wojsko Polskie ma swój samopowtarzalny pistolet VIS 100.
Egzemplarz jest bardzo ciekawy, gdyż jego wersja nawiązuje do przedwojennego pistoletu VIS wz. 35, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939.
Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Chodź początek jego produkcji to XXI wiek, to warto cofnąć się do powstania jego pierwowzoru, który w historii polski miał wielkie znaczenie. Mianowicie chodzi tu o pistolet VIS wz. 35. Dzięki doskonałemu wykonaniu i znakomitym parametrom, VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Pistolet VIS przeszedł do legendy. Zachwycające i niepowtarzalne piękno oksydowanej stali i niezwykła precyzja jego wykonania wystawiają zbrojeniówce II Rzeczypospolitej znakomite świadectwo. To jeden z najbardziej poszukiwanych pistoletów na światowym rynku kolekcjonerskim.
VIS 100 zastępuje pistolety P-64 i P-83 jako podstawowa broń krótka Wojska Polskiego. Głównym konstruktorem pistoletu był inż. Piotr Dygas oraz inż. Marian Gryszkiewicz. Pierwotnie pistolet nosił oznaczenie PR-15 Ragun. Nazwa była skrótem od: Pistolet Radomski, gdzie „15” oznaczało rok przewidywanego ruszenia produkcji, a dopisek Ragun powstał przez połączenie pierwszych liter „Radom’s Gun”.Pierwsze prototypy PR-15 Ragun zaczęły powstawać w 2009 roku. Kolejny rozdział dla PR-15 Ragun miał miejsce u schyłku 2018 roku, kiedy to podpisano umowę na dostawę 20000 pistoletów dla Wojska Polskiego. Możliwe stało się stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow. Finalne dostawy VIS 100 ruszyły w 2019 roku.
VIS 100 jest pistoletem samopowtarzalnym, przystosowanym do walki i samoobrony na krótkich odległościach do ok. 50 metrów. Samo powtarzalność zapewnia ergonomiczny chwyt z umieszczoną szyną Picatinny. Szyna przeznaczona jest do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa jego funkcjonalność. Pistolet VIS 100 wyróznia się małą masą, niewielkimi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia oraz szybkością użycia. Na pokładzie tego pistoletu nie zabrakło zabezpieczenia przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. VIS 100 strzela obecnie najpopularniejszym na świecie nabojem pistoletowym 9 × 19 mm Parabellum i może być używany zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych. Pistolet posiada automatyczny bezpiecznik iglicy umieszczony w zamku, odbezpieczany jest dopiero po ściągnięciu języka spustowego, dzięki czemu pistolet jest bezpieczny podczas przenoszenia z nabojem w komorze nabojowej.
VIS 100 posiada stałe przyrządy celownicze składające się z muszki i szczerbinki. Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie. W magazynku mieści sie 15 naboi, które po wystrzale osiągają prędkość wylotową ok. 360m/s.
Mamy kolejne efekty współpracy polskiego przemysłu zbrojeniowego i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pistolet VIS 100, pozbawiony zewnętrznych bezpieczników, łatwy do opanowania w krótkim czasie i mało awaryjny spełnia wymogi i oczekiwania wojska.