Książę krakowski Leszek Czarny obraz miedziany 33x24cm

99,00 

Zdjęcie w sklepie przedstawia konkretnie przedmiot którego dotyczy sprzedaż, każdy z nich jest wykonywany indywidualnie i nie ma możliwości wykonania w 100% identycznego dzieła.

Obraz miedziany na zdjęciu pochodzi z kolekcji poświęconej polskim ludowym tańcom jest efektem wyjątkowego rękodzieła manufaktury i pracy ręcznej od samego początku aż do finalnego efektu obrazu miedzianego w ramce.

Wymiar obrazu miedzianego ramki 33×24 cm

Brak w magazynie

Gwarancja bezpieczeństwa

Obraz miedziany przedstawia postać wielkiego polaka jakim był Leszek Czarny książę łęczycki, sieradzki, krakowski, syn Kazimierza I kujawskiego i Konstancji, córki Henryka II Pobożnego, księcia wrocławskiego.

W czasie rządów w dzielnicy sieradzkiej utrzymywał dobre stosunki z Bolesławem Pobożnym i Bolesławem V Wstydliwym, który potem wyznaczył Leszka na swego następcę w Krakowie. Po śmierci Bolesława Wstydliwego, mimo zaakceptowania jego osoby przez rycerstwo krakowskie, musiał walczyć z Lwem, księciem halickim oraz Konradem, księciem mazowieckim. Lwa oraz sprzymierzonych z nim Tatarów, Jaćwięgów i książąt łuckich pobił w bitwie pod Goźlicami, zaś Konrada pokonał dzięki pomocy jego brata Bolesława II oraz Władysława Łokietka – w czasie najazdu Konrada na Małopolskę zaatakowali oni jego dzielnicę na Mazowszu. Krótko po tym Leszek odparł napad Jaćwięgów, którzy uderzyli na Małopolskę od strony ziemi lubelskiej, oraz Litwinów.
Leszek Czarny okazał się zręcznym władcą i przyczynił się do rozwoju zarządzanej przez siebie dzielnicy. Na ziemi sieradzkiej lokował miasta na prawie niemieckim, budował młyny i zachęcał do osadnictwa wiejskiego. Leszek pozostał wierny swoim dawnym sojusznikom i należał do obozu prowęgierskiego.

Do dzisiaj uważa się go za dobrego gospodarza i doskonałego wodza. Dzięki jego polityce mieszczanie z największych miast zyskali wyższą pozycję, jednak z możnymi krakowskimi Leszek nigdy nie potrafił się porozumieć. Leszek Czarny dążył do zjednoczenia Królestwa Polskiego, a na jego pieczęci umieszczono wizerunek księcia klęczącego przed patronem Królestwa Polskiego św. Stanisławem.

Obraz miedziany na zdjęciu pochodzi z kolekcji poświęconej polskim władcom jest efektem wyjątkowego rękodzieła manufaktury i pracy ręcznej od samego początku aż do finalnego efektu obrazu miedzianego w ramce.

Wymiar obrazu miedzianego ramki 33×24 cm,

Twój koszyk
Do góry